28 april 2025

Johan Lager slutar i Hammarby

Johan Lager slutar sin tjänst som sportchef för Hammarbys damlag. Därmed lämnar han Hammarby efter nära 15 år i klubben och kommer tackas av för sina goda gärningar vid ett senare tillfälle.

Tills ersättare är rekryterad kommer Hammarbys tekniske chef Adrian von Heijne tillsammans med vice vd Markus Nilsson ha sportchefsansvaret för damlaget.

Johan Lager kom till Hammarby 2010, då i rollen som akademiansvarig. Efter mångårigt arbete med att bygga upp Hammarby Fotbolls pojkakademi fick han 2018 erbjudandet att bli sportchef för damlaget, en tjänst han haft fram till nu.

– Det är med en stark känsla av vemod vi konstaterar att Johan väljer att sluta i Hammarby, med ännu starkare känsla av tacksamhet för allt han gjort och åstadkommit. Som sportchef har Johan med ett stort driv lett arbetet som först tog laget från Elitettan till Damallsvenskan där vi i dag är ett topplag. Dubbeln 2023 och inte minst framgångarna i Champions League förra året är kronan på verket. Han var också delaktig i uppstarten av vår i dag oerhört starka pojkakademiverksamhet där han under sin tid som akademichef var med och fostrade spelare som Viktor Johansson, Oliver Dovin, Williot Swedberg och Mayckel Lahdo, vilket har haft stor del i att vi nått dit vi är i dag där det ständigt fylls på med talang underifrån till vårt herrlag, säger Hammarby Fotbolls vd Richard von Yxkull, och fortsätter: 

– I rollen som sportchef för damlaget har Johan också varit drivande i uppstarten av vår flickakademi, ett arbete som vi redan börjat se frukten av med talangfulla spelare som är viktiga i såväl Bajen som blågula ungdomslandslag, som exempelvis Ellen Wangerheim, Bella Andersson och Smilla Holmberg. Så jag vill rikta ett oändligt stort och varmt tack till Johan när våra vägar nu skiljs åt.

Hammarbys damlag har som bekant haft en mycket stark inledning av årets seriespel och toppar i dag tabellen. Klubben är samtidigt inne i ett arbete där det kommer att ske en del förändringar i hur Hammarby jobbar med sin damverksamhet och Johan Lager menar att det ligger väl i tid att lämna över för andra att driva arbetet vidare.

– Jag är stolt över min tid i Hammarby och de framgångar vi har uppnått. Under mina nära 15 år i klubben har jag varit med och startat både pojk- och flickakademin som i dag är i topp i Sverige. Jag har varit delaktig i damlagets resa från Elitettan till cup-guld och SM-guld samt till gruppspel i Champions League med matcher mot Barcelona och Manchester City. Det har varit fantastiskt att få uppleva och bidra till den här utvecklingen. På många sätt har jag uppnått de mål vi satt tillsammans i Hammarby, och när klubben nu är inne i ett förändringsarbete känns det rätt att låta andra ta arbetet vidare. Så stort tack för dom här åren till alla kollegor, spelare, ledare, sponsorer och supportrar, säger Johan Lager.

Processen med att hitta en ersättare till Johan är inledd, och fram till att denna person är på plats kommer Johan Lagers arbetsuppgifter interimt att delas mellan Hammarbys tekniske chef Adrian von Heijne och vice vd Markus Nilsson.

Foto: Bildbyrån, Peter Jonsson, Henric Wauge och Kenta Jönsson

Nyheter

Dam